کسب و کار آنلاین

۱۰ ایده راه‌ اندازی فروشگاه اینترنتی بدون ترس از دیجی کالا

از وقتی دیجی‌کالا به بزرگترین فروشگاه اینترنتی ایران و خاورمیانه تبدیل شده است خیلی از افراد رویای راه اندازی فروشگاه اینترنتی را به فراموشی سپرده‌اند.

این افراد معتقدند که دیجی‌کالا با روزانه چندین هزار سفارش، قدرت تبلیغاتی بسیار بالا و تنوع کالایی بسیار بالا کاملا بی رقیب شده است و امکان رقابت با آن وجود ندارد.

تا حد زیادی حرف این دوستان صحیح است، زیرا بامیلو که خود دومین فروشگاه اینترنتی بزرگ ایران است و با سرمایه زیادی شروع به کار کرده است در حال حاضر از گردونه رقابت حذف شده است.

من با این دوستان موافقم که در حال حاضر نمی‌توان با دیجی‌کالا رقابت کرد. اما بر خلاف این دوستان این موضوع را به معنی عدم تاسیس یک فروشگاه اینترنتی نمی‌دانم.

اگر بازار خود را درست انتخاب کنید بدون مزاحمت دیجی‌کالا می‌توانید در حوزه خود بهترین باشید. در واقع شما با راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی نیچ، می‌توانید بدون ترس از دیجی‌کالا به جلو حرکت کنید.

در این مطلب ۱۰ ایده راه اندازی فروشگاه اینترنتی را به شما معرفی می‌کنم. همراه باشید.

فروشگاه اینترنتی نیچ یعنی چی؟

بخش‌های کوچکی از بازار که معمولا تخصصی هستند را نیچ می‌گویند. مثلا یک فروشگاه اینترنتی که به صورت تخصصی در زمینه فروش خوراکی حیوانات فعالیت می‌کند را یک فروشگاه نیچ می‌گویند، زیرا به سراغ بخش کوچکی از بازار که تخصصی است رفته است.

اگر قصد راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی را دارید، توصیه من به شما این است که یک فروشگاه اینترنتی نیچ را راه‌اندازی کنید و سعی کنید که با دیجی‌کالا شاخ به شاخ نشوید(مگر اینکه سرمایه خوبی برای مقابله با این غول اینترنتی داشته باشید، مثل بامیلو) در غیر این صورت بهترین راه این است که بازار خود را از دیجی‌کالا جدا کنید.

1- راه اندازی فروشگاه اینترنتی ابزار آلات

اخیرا چندین فروشگاه اینترنتی به صورت تخصصی در زمینه ابزارآلات کار خود را آغاز کرده اند. البته دیجی‌کالا نیز در بخش ابزارآلات تنوع کالایی بالایی دارد ولی چون این فروشگاه‌ها به صورت تخصصی در زمینه ابزارآلات فعالیت دارند و عمدتا به ابزارها کاملا آشنا هستند و در این زمینه راهنمایی‌های خوبی ارایه می‌دهند، توانسته‌اند به اندازه خود مشتری جذب کنند و فروش داشته باشند.

2- راه اندازی فروشگاه اینترنتی کوادکوپتر

کوادکوپترها همان پرنده‌های پروازی قابل کنترل هستند که بازارشان کاملا تخصصی است. در حال حاضر فروشگاه‌های اینترنتی زیادی هستند که به صورت تخصصی روی کوادکوپترها و دیگر محصولات پروازی فعالیت می‌کنند.

به جرات باید گفت که تنوع کالایی همه آنها بیشتر از دیجی‌کالا است. زیرا دیجی‌کالا به صورت تخصصی روی این محصول فعالیت نمی‌کند و مهمتر اینکه، آموزش‌ها و پشتیبانی‌هایی که این فروشگاه‌ها به صورت تخصصی در مورد کوادکوپتر ارایه می‌دهند هرگز توسط دیجی‌کالا ارایه نمی‌شود.

به همین دلیل است که خیلی از افراد برای خرید کوادکوپتر این فروشگاه‌های اینترنتی نیچ را به دیجی‌کالا ترجیح می‌دهند.

3- راه اندازی فروشگاه اینترنتی آرایشی بهداشتی

حوزه آرایشی و بهداشتی به قدری تنوع کالایی دارد که به راحتی یک فروشگاه جداگانه را طلب می‌کند و هر فروشگاهی نمی‌تواند مثل دیجی‌کالا آن را به عنوان یک دسته‌بندی در سایت قرار دهد.

در یکی دوسال گذشته فروشگاه‌های زیادی در این زمینه شروع به کار کردند که البته دو یا سه فروشگاه به خوبی پیش ‌می‌روند.

4- راه اندازی فروشگاه اینترنتی خشکبار

سال گذشته با دو فروشگاه اینترنتی خشکبار آشنا شدم که به خوبی در حال فعالیت بودند. با سفارش هر نوع خشکبار، آنها در مدت ۲۴ ساعت خشکبار تازه را برای شما تهیه و به آدرس شما ارسال می‌کنند.

این مدل فروشگاه، برای افرادی که در حال حاضر به صورت سنتی در حال فعالیت در زمینه خشکبار هستند بسیار مناسب است. زیرا این افراد در حال حاضر به کالای کافی با تنوع بالا دسترسی دارند و در زمینه تامین مشکلی نخواهند داشت.

5- فروشگاه اینترنتی با موضوع محصولات درمانی

یکی دیگر از بازارهای نیچ برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی حوزه محصولات درمانی است. محصولات درمانی شامل انواع پشتی‌های طبی، ماساژورها، فشارسنج و….

این حوزه از نظر آموزش نیز پتانسیل بسیار خوبی دارد، مثلا اگر شما در مورد مسائل درمانی، نحوه استفاده از محصولات درمانی و .. آموزش‌های متنی و یا تصویری خوبی تهیه کنید مزیت رقابتی خوبی را نسبت به سایر فروشگاه‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند ایجاد کرده اید.

6- راه اندازی فروشگاه آنلاین با موضوع بانوان و هنر

یکی از فروشگاه‌های اینترنتی جالبی سال گذشته باهاش آشنا شدم، فروشگاهی است که ملزوماتی که در ساخت محصولات هنری به کار می‌روند را به فروش می‌رساند.

مثلا در زمینه ساخت دست‌سازه‌های چرم آموزش می‌دهد و در کنار آن انواع چرم و .. را به فروش می‌رساند.

7- راه اندازی فروشگاه اینترنتی با موضوع ملزومات کودک و نوزاد

فروشگاه‌های اینترنتی با موضوع کودکان نیز در حال گسترش هستند، کم نیستند فروشگاه‌های حضوری که دست به فروش آنلاین زده اند و در حال فروش محصولات خود به صورت آنلاین هستند.

8-  فروشگاه ایتنرنتی عینک

عینک هم از آن دسته محصولاتی است که شاید تصور کنید به صورت آنلاین خریداری نمی‌شود، اما وجود فروشگاه های اینترنتی متنوع در زمینه فروش عینک، فروش خوب عینک در دیجی‌کالا و همچنین بررسی میزان جستجوی افراد برای خرید عینک در گوگل همگی نشان می‌دهند که عینک را هم به صورت آنلاین خریداری می‌کنند.

9- فروشگاه ایتنرنتی لوازم جانی

یکی از فروشگاه‌های بزرگ لوازم جانبی که من لقب دیجی‌کالای لوازم جانبی رو بهش میدم، فروشگاه اینترنتی جانبی.کام است.

فروشگاه اینترنتی جانبی.کام حدود ۸ سال پیش تاسیس شده است ولی حدود ۳ سالی است که به صورت خیلی جدی فعالیت می‌کند. این فروشگاه به صورت تخصصی در زمینه لوازم جانبی دیجیتال فعالیت می‌کند و به جرات در این زمینه یکی از رقیبان دیجی‌کالاست.

10- فروشگاه ایتنرنتی عطر و ادکلن

در حال حاضر فروش اینترنتی عطر و ادکلن بسیار رایج است و به هیچ وجه تصور نکنید که کسی عطر و ادکلن را به صورت آنلاین خریداری نمی‌کند، به طور مثال چند فروشگاه زیر در حال فروش اینترنتی عطر و ادکلن هستند.

همانطور مشاهده کردید، با وجود غولی مثل دیجی‌کالا هم می‌توان یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کرد، کافی است که  آموزش‌های لازمه در مورد راه‌اندازی فروشگاه آنلاین را دیده ببینید و بازار خود را به درستی انتخاب کنید.

تحقیق در مورد بازار و بررسی درست رقبا یکی از مهمترین اقداماتی است که قبل از تاسیس فروشگاه اینترنتی باید به آن‌ها بپردازید.

۱ ماه تحقیق کنید و سپس شروع کنید، بهتر از این است که همین الان شروع کنید و بعد از ۷ یا ۸ ماه بفهمید که انتخاب شما اشتباه بوده است.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *